Pomniejsz tekstNormalny tekstPowiększ tekst
Włącz kontrast
Informacje dla osób niepełnosprawnych
  • Statystyka odwiedzin:
  • Dzisiaj: 89
  • Wczoraj: 2204
  • Ten tydzień: 9307
  • Ten miesiąc: 11922
  • Wszystkie: 1119642
Czwartek 23.01.2020

Zatrzymania, zarzuty i areszty w sprawie nielegalnego handlu bronią przez zorganizowaną grupę przestępczą

Prokuratura Okręgowa w Kielcach nadzoruje prowadzone od 2018 r. przez Zarząd w Kielcach CBŚP śledztwo o sygn. PO I Ds. 47.2018 dotyczące przestępstw związanych z handlem bronią.

W toku śledztwa zebrano materiał dowodowy, który wskazuje, iż od 2017 r. działała zorganizowana, kilkuosobowa, grupa przestępcza zajmująca się nielegalnym handlem bronią palną i amunicją.

 

W dniach 19 i 20 stycznia br. funkcjonariusze Policji na polecenie prokuratora dokonali zatrzymań 28 podejrzanych, a nadto przeprowadzili przeszukania w ponad 100 miejscach na terenie kilku województw, tj. świętokrzyskiego, mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego. W toku przeszukań zabezpieczono, w tym w specjalnych skrytkach, m.in. 39 jednostek broni palnej, przeważnie długiej i blisko 1.500 sztuk różnego rodzaju amunicji oraz istotne części konstrukcyjne broni palnej i osprzęt do broni w postaci np. tłumików dźwięku. Dodatkowo ujawniono również materiał wybuchowy, który z uwagi na stwarzane zagrożenie wybuchem policyjni pirotechnicy zneutralizowali na miejscu.

 

Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Kielcach, gdzie każda z nich usłyszała od jednego do nawet kilkudziesięciu zarzutów, głównie związanych z nielegalnym handlem bronią palną i amunicją oraz nielegalnym posiadaniem broni palnej i amunicji. Pięciu podejrzanych usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnienie przestępstw związanych z nielegalnym handlem bronią palną i amunicją. Zarzuty dotyczą okresu od 2017 r. do stycznia 2020 r. Część z podejrzanych w toku przesłuchań przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyła wyjaśnienia. Pozostali podejrzani nie przyznali się, składali wyjaśnienia niezgodne ze stanem faktycznym lub korzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

 

Po przesłuchaniach podejrzanych prokurator podjął decyzje co do środków zapobiegawczych. Wobec 6 podejrzanych prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Kielcach z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. Są to podejrzani, którym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej i dodatkowo jeden, który nielegalnie posiadał duże ilości broni, amunicji oraz istotnych elementów konstrukcyjnych broni palnej. W ich przypadku tylko najsurowszy środek zapobiegawczy może zabezpieczyć prawidłowo dalszy tok śledztwa. Sąd w dniach 21 i 22 stycznia br. rozpoznał wnioski prokuratora i wszystkie uwzględnił. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, poręczeń majątkowych, zakazów opuszczania kraju.

 

Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.